![belka-gorna](img/belka-gorna.jpg)
Szlak kęckich muzeów
Szukaj w serwisie
Warsztaty u Zmartwychwstanek. Zapraszamy
![Avatar](galeria/avatar/0syl.jpg)
„O wysyłaniu pisania” – to tytuł warsztatów z epistolografii czyli praktycznej nauki pisania listów, na które zaprasza Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek (Muzeum Matek Założycielek). Zajęcia odbędą się 27 stycznia w godz. 9.00-12.00, a poprowadzą je archiwistka s. M. Sylwia Bekus CR oraz polonistka Alina Nowak, dyrektor LO w Kozach.
Organizatorzy pokażą przykłady listów z dawnych epok, będą mówili o doborze papieru i materiałów piśmienniczych, a na koniec wszystkich czekają ćwiczenia.
Uwaga! Obowiązują zapisy do 24.01: archiwumkety@gmail.com
Galeria zdjęć z tego miejsca
Zobacz również
![Treść artykulu](galeria/avatar/IMG20240620181209.jpg)
Co znaczy kirkut? Jak kęczanie wyznania mojżeszowego żegnali zmarłych? Jak powstał żydowski cmentarz w Kętach? Odpowiedzi na te i na inne pytania usłyszeli ci, którzy przybyli na organizowany przez Towarzystwo Miłośników Kęt spacer historyczny.
![Treść artykulu](galeria/avatar/TMK-spacer-2024.jpg)
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza 20 czerwca (czwartek) na spacer historyczny po cmentarzu żydowskim w Kętach. Wszystkich chętnych organizatorzy zapraszają o godz. 18.00. – Startujemy z parkingu w okolicy cmentarza przy ul. Kęckie Góry Północne – mówi Tadeusz Dryja, przewodniczący TMK, który będzie przewodnikiem w czasie spaceru.
![Treść artykulu](galeria/avatar/Noc Muzeow w Ketach 1 plakat.jpg)
Otwarcie wystawy, pokazy, warsztaty, historyczny spacer i cztery muzea! Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku atrakcji podczas kęckiej Nocy Muzeów nie zabraknie! Start w sobotę 11 maja o godz. 16.00 w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
![Treść artykulu](galeria/avatar/0syl.jpg)
„O wysyłaniu pisania” – to tytuł warsztatów z epistolografii czyli praktycznej nauki pisania listów, na które zaprasza Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek (Muzeum Matek Założycielek).
![Treść artykulu](galeria/avatar/PROF-NAWROT.jpg)
Profesor Uniwersytetu Śląskiego Dariusz Nawrot, wybitny badacz historii wojen napoleońskich na śląsko-małopolskim pograniczu będzie gościem kolejnego wykładu organizowanego przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 listopada o godz. 17.00 w ramach realizowanego projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowej w Kętach i okolicy w XIX wieku”.
![Treść artykulu](galeria/avatar/11listopadaMuzeum.jpg)
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:00 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Witkowic. Zapraszają też kęckie muzea
![Treść artykulu](galeria/avatar/1kwesta2022.jpg)
Jutro, w dniu Wszystkich Świętych, odbędzie się kolejna kwesta na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim Cmentarzu Komunalnym, organizowana tradycyjnie przez Towarzystwo Miłośników Kęt. Małych i dużych wolontariuszy z puszkami spotkać będzie można od 8:00 do 16:00 przy wszystkich bramach kęckiej nekropolii.
![Treść artykulu](galeria/avatar/Wystawa_Kety_miedzy_sacrum_a_profanumPLAKAT-A2-PION.jpg)
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wystawę „Kęty – między sacrum a profanum”. Jej otwarcie zaplanowano na 22 października czyli dzień inauguracji obchodów Roku Świętego Jana Kantego.
![Treść artykulu](galeria/avatar/GO DYZURY.jpg)
Będzie można odwiedzić salę tradycji na "Kęckiej Strzelnicy". Grupa Operacyjna Kęty uruchamia właśnie dyżury. W czwartki od 16.00 do 17.30.
![Treść artykulu](galeria/avatar/PJ-Spotkanie-AM-w-Muzeum-plakat-bez-Spadow.jpg)
Wykłady, warsztaty, konkurs literacki z cennymi nagrodami. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach rozpoczyna realizację projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Na początek dwa wykłady w dwóch partnerskich muzeach: w Kętach i w Myślenicach.
![Treść artykulu](galeria/avatar/00AKalmanach.jpg)
Kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy dwory i pałace w okolicach Kęt” oraz premiera nowego, 26. numeru „Almanachu Kęckiego”. To propozycje Towarzystwa Miłośników Kęt na drugą połowę czerwca. Zarząd TMK zaprasza na wydarzenia do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
![Treść artykulu](galeria/avatar/1-NOC-MUZEÓW-BANNER.jpg)
Warsztaty łucznicze, zajęcia z obróbki ziarna i pieczenia podpłomyków, pokazy tańców dawnych, otwarcie wystawy artystycznej, spacer historyczny, a przede wszystkim – cztery obiekty do zwiedzania w gminie Kęty. Tegoroczna Noc Muzeów, którą zaplanowano na sobotę 13 maja, to mnóstwo atrakcji dla uczestników.
![Treść artykulu](galeria/avatar/Caly-3.jpg)
Niedziela 23 kwietnia, wtorek 25 kwietnia i piątek 5 maja – to najbliższe spotkania z historią. Zapraszają Klub Riders on the Storm Bielany i Muzeum Motocykli z Duszą, Towarzystwo Miłośników Kęt oraz Grupa Operacyjna Kęty. Szczegóły na plakatach.
![Treść artykulu](galeria/avatar/PLAKAT-111SPA.jpg)
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 111 Spotkanie przy armacie. Gościem cyklu będzie dr hab. Krzysztof Ślusarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opowie mieszkańcach wsi Małopolski zachodniej – chłopach i ziemianach – oraz ich relacjach z mieszczanami w pierwszej połowie XIX wieku. Na spotkanie muzeum zaprasza nietypowo, bo w czwartek 13 kwietnia, o godz. 18.00.
![Treść artykulu](galeria/avatar/mkf04.jpg)
W najbliższą niedzielę, 26 marca, po mszach w klasztorze OO. Franciszkanów o godz. 8.30, 10.00 i 12.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego, które prowadzi Rafał Piskorek. Zwiedzanie będzie połączone z kwestą na chorującą na SMA Zosię Pająk – cały dochód ze zwiedzania muzeum zostanie przekazany właśnie na ten cel. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji.
![Treść artykulu](galeria/avatar/SHR GOK.jpg)
Grupa Operacyjna „Kęty” zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Hutyrą – przedstawicielem Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Brawa i Broń”.
![Treść artykulu](galeria/avatar/PLAKATa3-109SPA22.jpg)
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji.
![Treść artykulu](galeria/avatar/Spotkanie-Romantyczna-Goraczka.jpg)
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie „Romantyczna gorączka. Powstańcy – Emigranci – Poeci – Lokalne wątki”.
![Treść artykulu](galeria/avatar/NoweMuzeumMatek.jpg)
Ależ to dobra nowina! Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na zwiedzanie Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich przy ul. Rajskiej 4 w Kętach. Pomieszczenia, w których mieści się Muzeum, przeszły niedawno remont i będzie można je podziwiać w nowej odsłonie. Siostry zapraszają w sobotę 7 stycznia w godzinach 13.30-17.00. Polecamy!
![Treść artykulu](galeria/avatar/ZiemiaObiecanaBanerWWW.jpg)
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim. Premiera publikacji połączona ze spotkaniem z autorem – Januszem Kudłacikiem, historykiem kęckiego Muzeum – już we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
![Treść artykulu](galeria/avatar/CoToBylPLAKATa3-NET.jpg)
Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
![Treść artykulu](galeria/avatar/Ksiegarnia.jpg)
Ponoć wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos. Tak twierdzą autorzy piątej części bestsellerowej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu Skarpetek, a o tym czy mają rację, będzie można przekonać się w czwartek 13 października! Z okazji premiery książki dobrze znanej młodszym czytelnikom (i zapewne ich rodzicom) Księgarnia TuCzyTam oraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na zajęcia czytelnicze, a potem na zwiedzanie ekspozycji w... ciemnościach! Spokojnie, każdy może zabrać ze sobą latarkę!
![Treść artykulu](galeria/avatar/00-GO-RSO.jpg)
Niespodzianka od Grupy Operacyjnej „Kęty” na 11 listopada. Będą mogli o tym przekonać się ci, którzy tego dnia odwiedzą kęcką strzelnicę w ramach cyklu „Spotkania z historią”. W sali tradycji będzie można obejrzeć elementy niemieckiego ciągnika pancernego RSO (Raupenschlepper Ost) z czasów II wojny światowej oraz jego model w skali 1:35.
![Treść artykulu](galeria/avatar/KBrzuska.jpg)
Księgarnia TuCzytam w Kętach oraz Pan Kazimierz Brzuska zapraszają na premierę książki „Kęczanie”, zawierającą biogramy zasłużonych kęczan. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek 14 października o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 4. Wydawcę i redaktora będzie można spotkać także podczas Jarmarku Świętojańskiego.
![Treść artykulu](galeria/avatar/A3-DARIA-NET.jpg)
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza do Muzeum (Rynek) na drugie spotkanie poświęcone pałacom znajdujących się w okolicznych miejscowościach i ich dawnych mieszkańcach. We wtorek 18 października o godz. 18.00 o rodzinie Romerów z Inwałdu opowie Daria Rusin, historyczka i członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
![Treść artykulu](galeria/avatar/00.jpg)
Informujemy, że Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich będzie zamknięte dla zwiedzających przynajmniej do końca listopada 2022 roku. Wszystko ze względu na prowadzony tam remont. Czekamy na ponowne otwarcie Muzeum – w nowej odsłonie.
![Treść artykulu](galeria/avatar/1kwesta2022.jpg)
22 tysiące złotych! Tyle pieniędzy zebrali organizatorzy kwesty 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dochód Towarzystwo Miłośników Kęt przeznaczy oczywiście na ratowanie zabytków kęckiej nekropolii.
![Treść artykulu](galeria/avatar/11listopada.jpg)
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:15 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi. Najwięcej atrakcji będzie na kęckim Rynku w godz. 15.00-18.00. Ale warto też zwrócić uwagę, jak z okazji święta funkcjonują kęckie muzea.
![Treść artykulu](galeria/avatar/1MichalJarnot.jpg)
Zwykli – Niezwykli. Z historii rodziny Dusików z Łęk-Zasola – to tytuł najbliższego 107. Spotkania przy armacie. Muzeum zaprasza na prelekcję Michała Jarnota z bielsko-bialskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 18.00, oczywiście do kamienicy Rynek 16.
![Treść artykulu](galeria/avatar/108iGO.jpg)
W najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe spotkania z historią. W Rynku 13 i w Muzeum. Zapraszają Grupa Operacyjna Kęty i kęckie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.
![Treść artykulu](galeria/avatar/Konkurs-Literacki-PLAKAT.jpg)
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wraz z partnerami zaprasza młodzież do udziału w konkursie literackim „Wiek patriotyzmu?”. To przedsięwzięcie kierowane do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
![Treść artykulu](galeria/avatar/_0.jpg)
We wtorek 7 listopada spotkanie z profesorem Dariuszem Nawrotem w kamienicy Rynek 13, a dwa dni później podsumowanie konkursu literackiego „Wiek patriotyzmu...?”. To ostatnie etapy realizowanego od sierpnia przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach projektu „Wiek rewolucji...” dofinansowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra.
![belka-dolna](img/belka-dolna.jpg)