belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Śladami wspólnej przeszłości

Avatar
109 Spotkanie przy armacie


Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w  Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji. Także przybliżą osoby zakorzenione w historii  obu miast i okolicy. 109 Spotkanie przy armacie będzie okazją do przybliżenia  śladów wspólnej przeszłości. Taki ślad odnajdujemy w dopiero co wydanej książce Jadwigi Janus "Lola. Dziewczyna z Andrychowa. Kobieta z Hajfy", opowiadającej niezwykłą historię kęcko - andrychowskiej rodziny, którą autorka podzieli się także z naszymi gośćmi. 
Zapraszamy do kamienicy Rynek 16 we wtorek 21 lutego o godz. 18.00
 
Jadwiga Janus – absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stale współpracuje z redakcją „Nowin Andrychowskich” i Radia Andrychów, podróżniczka. Jest autorką kilku książek poświęconych historii Andrychowa: Bobrowscy. Historie zwykłe i niezwykłe (2014), Andrychów. Sceny z życia miasta (2018), Lola. Dziewczyna z Andrychowa – kobieta z Hajfy (2022).
Tadeusz Dryja – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, działacz społeczny, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt. Publikuje na łamach „Almanachu kęckiego”. Pasjonat lokalnej historii i autor dyptyku Kładę kamień... o losach kęckich Żydów.
 
109. Spotkanie przy armacie
Kęty. Andrychów. Żydzi. Ślady wspólnej przeszłości
Prelegenci: Jadwiga Janus, Tadeusz Dryja
Wtorek 21.02.2023, godz. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum Rynek 16, Kęty
Wstęp wolny

 
 

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz również

Warsztaty u Zmartwychwstanek. Zapraszamy
„O wysyłaniu pisania” – to tytuł warsztatów z epistolografii czyli praktycznej nauki pisania listów, na które zaprasza Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek (Muzeum Matek Założycielek).
Profesor Dariusz Nawrot opowie o wojnach napoleońskich
Profesor Uniwersytetu Śląskiego Dariusz Nawrot, wybitny badacz historii wojen napoleońskich na śląsko-małopolskim pograniczu będzie gościem kolejnego wykładu organizowanego przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 listopada o godz. 17.00 w ramach realizowanego projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowej w Kętach i okolicy w XIX wieku”.
​Święto Niepodległości w gminie Kęty a także w kęckich muzeach
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:00 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Witkowic. Zapraszają też kęckie muzea
Kwesta 2023. TMK poleca
​Jutro, w dniu Wszystkich Świętych, odbędzie się kolejna kwesta na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim Cmentarzu Komunalnym, organizowana tradycyjnie przez Towarzystwo Miłośników Kęt. Małych i dużych wolontariuszy z puszkami spotkać będzie można od 8:00 do 16:00 przy wszystkich bramach kęckiej nekropolii.
Wystawa Kęty - między sacrum a profanum
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wystawę „Kęty – między sacrum a profanum”. Jej otwarcie zaplanowano na 22 października czyli dzień inauguracji obchodów Roku Świętego Jana Kantego.
Dyżury historyczne Grupy Operacyjnej Kęty
Będzie można odwiedzić salę tradycji na "Kęckiej Strzelnicy". Grupa Operacyjna Kęty uruchamia właśnie dyżury. W czwartki od 16.00 do 17.30.
Wiek rewolucji. Dwa spotkania w dwóch muzeach
Wykłady, warsztaty, konkurs literacki z cennymi nagrodami. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach rozpoczyna realizację projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Na początek dwa wykłady w dwóch partnerskich muzeach: w Kętach i w Myślenicach.
Spotkanie i premiera Almanachu. TMK zaprasza
Kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy dwory i pałace w okolicach Kęt” oraz premiera nowego, 26. numeru „Almanachu Kęckiego”. To propozycje Towarzystwa Miłośników Kęt na drugą połowę czerwca. Zarząd TMK zaprasza na wydarzenia do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
​Noc Muzeów i moc atrakcji. Już 13 maja
Warsztaty łucznicze, zajęcia z obróbki ziarna i pieczenia podpłomyków, pokazy tańców dawnych, otwarcie wystawy artystycznej, spacer historyczny, a przede wszystkim – cztery obiekty do zwiedzania w gminie Kęty. Tegoroczna Noc Muzeów, którą zaplanowano na sobotę 13 maja, to mnóstwo atrakcji dla uczestników.
Najbliższe spotkania z historią w Kętach i nie tylko
Niedziela 23 kwietnia, wtorek 25 kwietnia i piątek 5 maja – to najbliższe spotkania z historią. Zapraszają Klub Riders on the Storm Bielany i Muzeum Motocykli z Duszą, Towarzystwo Miłośników Kęt oraz Grupa Operacyjna Kęty. Szczegóły na plakatach.
W przededniu autonomii. Spotkanie przy armacie
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 111 Spotkanie przy armacie. Gościem cyklu będzie dr hab. Krzysztof Ślusarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opowie mieszkańcach wsi Małopolski zachodniej – chłopach i ziemianach – oraz ich relacjach z mieszczanami w pierwszej połowie XIX wieku. Na spotkanie muzeum zaprasza nietypowo, bo w czwartek 13 kwietnia, o godz. 18.00.
Pomaganie przez zwiedzanie
W najbliższą niedzielę, 26 marca, po mszach w klasztorze OO. Franciszkanów o godz. 8.30, 10.00 i 12.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego, które prowadzi Rafał Piskorek. Zwiedzanie będzie połączone z kwestą na chorującą na SMA Zosię Pająk – cały dochód ze zwiedzania muzeum zostanie przekazany właśnie na ten cel. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji.
O Obronie Narodowej na Śląsku Cieszyńskim - Grupa Operacyjna zaprasza
Grupa Operacyjna „Kęty” zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Hutyrą – przedstawicielem Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Brawa i Broń”.
Śladami wspólnej przeszłości
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji.
Romantyczna gorączka - przyjdź na wykład
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie „Romantyczna gorączka. Powstańcy – Emigranci – Poeci – Lokalne wątki”.
Muzeum Matek założycielek zaprasza 7 stycznia
Ależ to dobra nowina! Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na zwiedzanie Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich przy ul. Rajskiej 4 w Kętach. Pomieszczenia, w których mieści się Muzeum, przeszły niedawno remont i będzie można je podziwiać w nowej odsłonie. Siostry zapraszają w sobotę 7 stycznia w godzinach 13.30-17.00. Polecamy!
Muzeum zaprasza na premierę publikacji o księstwie oświęcimskim
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim. Premiera publikacji połączona ze spotkaniem z autorem – Januszem Kudłacikiem, historykiem kęckiego Muzeum – już we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
Muzeum zaprasza na wystawę
​Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
Premiera nowej książki o przygodach Skarpetek w Kętach.... A przy okazji zwiedzanie Muzeum z latarką
Ponoć wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos. Tak twierdzą autorzy piątej części bestsellerowej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu Skarpetek, a o tym czy mają rację, będzie można przekonać się w czwartek 13 października! Z okazji premiery książki dobrze znanej młodszym czytelnikom (i zapewne ich rodzicom) Księgarnia TuCzyTam oraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na zajęcia czytelnicze, a potem na zwiedzanie ekspozycji w... ciemnościach! Spokojnie, każdy może zabrać ze sobą latarkę!
Grupa Operacyjna z niespodzianką na 11 listopada
Niespodzianka od Grupy Operacyjnej „Kęty” na 11 listopada. Będą mogli o tym przekonać się ci, którzy tego dnia odwiedzą kęcką strzelnicę w ramach cyklu „Spotkania z historią”. W sali tradycji będzie można obejrzeć elementy niemieckiego ciągnika pancernego RSO (Raupenschlepper Ost) z czasów II wojny światowej oraz jego model w skali 1:35.
Premiera książki Kęczanie
Księgarnia TuCzytam w Kętach oraz Pan Kazimierz Brzuska zapraszają na premierę książki „Kęczanie”, zawierającą biogramy zasłużonych kęczan. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek 14 października o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 4. Wydawcę i redaktora będzie można spotkać także podczas Jarmarku Świętojańskiego.
O Romerach z Inwałdu. TMK zaprasza na spotkanie
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza do Muzeum (Rynek) na drugie spotkanie poświęcone pałacom znajdujących się w okolicznych miejscowościach i ich dawnych mieszkańcach. We wtorek 18 października o godz. 18.00 o rodzinie Romerów z Inwałdu opowie Daria Rusin, historyczka i członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Remont w Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
​Informujemy, że Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich będzie zamknięte dla zwiedzających przynajmniej do końca listopada 2022 roku. Wszystko ze względu na prowadzony tam remont. Czekamy na ponowne otwarcie Muzeum – w nowej odsłonie.
Kwesta 2022 - zebrali 22 tysiące złotych
22 tysiące złotych! Tyle pieniędzy zebrali organizatorzy kwesty 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dochód Towarzystwo Miłośników Kęt przeznaczy oczywiście na ratowanie zabytków kęckiej nekropolii.
Święto niepodległości także z kęckimi Muzeami
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:15 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi. Najwięcej atrakcji będzie na kęckim Rynku w godz. 15.00-18.00. Ale warto też zwrócić uwagę, jak z okazji święta funkcjonują kęckie muzea.
Muzeum zaprasza na 107. Spotkanie przy armacie
Zwykli – Niezwykli. Z historii rodziny Dusików z Łęk-Zasola – to tytuł najbliższego 107. Spotkania przy armacie. Muzeum zaprasza na prelekcję Michała Jarnota z bielsko-bialskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 18.00, oczywiście do kamienicy Rynek 16.
Dwa spotkania z historią w najbliższych dniach
W najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe spotkania z historią. W Rynku 13 i w Muzeum. Zapraszają Grupa Operacyjna Kęty i kęckie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.
Wiek rewolucji: konkurs literacki i warsztaty
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wraz z partnerami zaprasza młodzież do udziału w konkursie literackim „Wiek patriotyzmu?”. To przedsięwzięcie kierowane do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
​Wykład i podsumowanie konkursu
We wtorek 7 listopada spotkanie z profesorem Dariuszem Nawrotem w kamienicy Rynek 13, a dwa dni później podsumowanie konkursu literackiego „Wiek patriotyzmu...?”. To ostatnie etapy realizowanego od sierpnia przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach projektu „Wiek rewolucji...” dofinansowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra.

belka-dolna
go up