belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Śladami wspólnej przeszłości

Avatar
109 Spotkanie przy armacie


Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w  Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji. Także przybliżą osoby zakorzenione w historii  obu miast i okolicy. 109 Spotkanie przy armacie będzie okazją do przybliżenia  śladów wspólnej przeszłości. Taki ślad odnajdujemy w dopiero co wydanej książce Jadwigi Janus "Lola. Dziewczyna z Andrychowa. Kobieta z Hajfy", opowiadającej niezwykłą historię kęcko - andrychowskiej rodziny, którą autorka podzieli się także z naszymi gośćmi. 
Zapraszamy do kamienicy Rynek 16 we wtorek 21 lutego o godz. 18.00
 
Jadwiga Janus – absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stale współpracuje z redakcją „Nowin Andrychowskich” i Radia Andrychów, podróżniczka. Jest autorką kilku książek poświęconych historii Andrychowa: Bobrowscy. Historie zwykłe i niezwykłe (2014), Andrychów. Sceny z życia miasta (2018), Lola. Dziewczyna z Andrychowa – kobieta z Hajfy (2022).
Tadeusz Dryja – absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, działacz społeczny, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt. Publikuje na łamach „Almanachu kęckiego”. Pasjonat lokalnej historii i autor dyptyku Kładę kamień... o losach kęckich Żydów.
 
109. Spotkanie przy armacie
Kęty. Andrychów. Żydzi. Ślady wspólnej przeszłości
Prelegenci: Jadwiga Janus, Tadeusz Dryja
Wtorek 21.02.2023, godz. 18.00
Sala wystaw czasowych Muzeum Rynek 16, Kęty
Wstęp wolny

 
 

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz również

Pomaganie przez zwiedzanie
W najbliższą niedzielę, 26 marca, po mszach w klasztorze OO. Franciszkanów o godz. 8.30, 10.00 i 12.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego, które prowadzi Rafał Piskorek. Zwiedzanie będzie połączone z kwestą na chorującą na SMA Zosię Pająk – cały dochód ze zwiedzania muzeum zostanie przekazany właśnie na ten cel. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji.
O Obronie Narodowej na Śląsku Cieszyńskim - Grupa Operacyjna zaprasza
Grupa Operacyjna „Kęty” zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Hutyrą – przedstawicielem Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Brawa i Broń”.
Śladami wspólnej przeszłości
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji.
Romantyczna gorączka - przyjdź na wykład
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie „Romantyczna gorączka. Powstańcy – Emigranci – Poeci – Lokalne wątki”.
Muzeum Matek założycielek zaprasza 7 stycznia
Ależ to dobra nowina! Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na zwiedzanie Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich przy ul. Rajskiej 4 w Kętach. Pomieszczenia, w których mieści się Muzeum, przeszły niedawno remont i będzie można je podziwiać w nowej odsłonie. Siostry zapraszają w sobotę 7 stycznia w godzinach 13.30-17.00. Polecamy!
Muzeum zaprasza na premierę publikacji o księstwie oświęcimskim
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim. Premiera publikacji połączona ze spotkaniem z autorem – Januszem Kudłacikiem, historykiem kęckiego Muzeum – już we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
Muzeum zaprasza na wystawę
​Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
Premiera nowej książki o przygodach Skarpetek w Kętach.... A przy okazji zwiedzanie Muzeum z latarką
Ponoć wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos. Tak twierdzą autorzy piątej części bestsellerowej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu Skarpetek, a o tym czy mają rację, będzie można przekonać się w czwartek 13 października! Z okazji premiery książki dobrze znanej młodszym czytelnikom (i zapewne ich rodzicom) Księgarnia TuCzyTam oraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na zajęcia czytelnicze, a potem na zwiedzanie ekspozycji w... ciemnościach! Spokojnie, każdy może zabrać ze sobą latarkę!
Grupa Operacyjna z niespodzianką na 11 listopada
Niespodzianka od Grupy Operacyjnej „Kęty” na 11 listopada. Będą mogli o tym przekonać się ci, którzy tego dnia odwiedzą kęcką strzelnicę w ramach cyklu „Spotkania z historią”. W sali tradycji będzie można obejrzeć elementy niemieckiego ciągnika pancernego RSO (Raupenschlepper Ost) z czasów II wojny światowej oraz jego model w skali 1:35.
Premiera książki Kęczanie
Księgarnia TuCzytam w Kętach oraz Pan Kazimierz Brzuska zapraszają na premierę książki „Kęczanie”, zawierającą biogramy zasłużonych kęczan. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek 14 października o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 4. Wydawcę i redaktora będzie można spotkać także podczas Jarmarku Świętojańskiego.
O Romerach z Inwałdu. TMK zaprasza na spotkanie
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza do Muzeum (Rynek) na drugie spotkanie poświęcone pałacom znajdujących się w okolicznych miejscowościach i ich dawnych mieszkańcach. We wtorek 18 października o godz. 18.00 o rodzinie Romerów z Inwałdu opowie Daria Rusin, historyczka i członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Remont w Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
​Informujemy, że Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich będzie zamknięte dla zwiedzających przynajmniej do końca listopada 2022 roku. Wszystko ze względu na prowadzony tam remont. Czekamy na ponowne otwarcie Muzeum – w nowej odsłonie.
Kwesta 2022 - zebrali 22 tysiące złotych
22 tysiące złotych! Tyle pieniędzy zebrali organizatorzy kwesty 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dochód Towarzystwo Miłośników Kęt przeznaczy oczywiście na ratowanie zabytków kęckiej nekropolii.
Święto niepodległości także z kęckimi Muzeami
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:15 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi. Najwięcej atrakcji będzie na kęckim Rynku w godz. 15.00-18.00. Ale warto też zwrócić uwagę, jak z okazji święta funkcjonują kęckie muzea.
Muzeum zaprasza na 107. Spotkanie przy armacie
Zwykli – Niezwykli. Z historii rodziny Dusików z Łęk-Zasola – to tytuł najbliższego 107. Spotkania przy armacie. Muzeum zaprasza na prelekcję Michała Jarnota z bielsko-bialskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 18.00, oczywiście do kamienicy Rynek 16.
Dwa spotkania z historią w najbliższych dniach
W najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe spotkania z historią. W Rynku 13 i w Muzeum. Zapraszają Grupa Operacyjna Kęty i kęckie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.

belka-dolna
go up