belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Noc Muzeów w Kętach 2024 - moc atrakcji

Avatar
Plakat promujący kęcką noc Muzeów
Otwarcie wystawy, pokazy, warsztaty, historyczny spacer i cztery muzea! Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku atrakcji podczas kęckiej Nocy Muzeów nie zabraknie! Start w sobotę 11 maja o godz. 16.00 w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Oprócz tej placówki będziecie mogli zwiedzić jeszcze: Muzeum Matek Założycielek u Sióstr Zmartwychwstanek (Rajska 4), Salę Tradycji Strzelnicy w Kętach (prowadzoną przez Grupę Operacyjną „Kęty”) oraz Muzeum Klasztorne u Franciszkanów, które prowadzi Rafał Piskorek.
 
 
PROGRAM 11 maja 2024 r.
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (Rynek 16)
Zwiedzanie ekspozycji stałej i wystawy czasowej: 16:00-21:30
W zabytkowej kamienicy Rynek 16 zgromadzono już ponad siedem tysięcy eksponatów. Najstarsze kęckie muzealia pochodzą z wykopalisk archeologicznych i są wytworami wczesnej epoki żelaza. Ale Muzeum może pochwalić się bogatą kolekcją cechową, na którą składają się skrzynie, dokumenty, pieczęcie, księgi i obesłania. Uwagę zwiedzających przykują armaty „wiwatówki” czy część sakralna ekspozycji historycznej. Będzie też można zajrzeć do saloniku mieszczańskiego, zakładu fotograficznego i galerii sztuki. Na koniec zwiedzania oprowadzający zaproszą do sali etnograficznej, na którą składają się: izba wiejska, narzędzia rolnicze, warsztat szewski, część dotycząca stroju z Kęt i okolicy.
16.00 - Otwarcie wystawy czasowej „Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia” (oprowadza Paula Wojewodzic + stanowiska dla najmłodszych). Wstęp wolny
16.30 - Pokaz średniowiecznego Alchemika (prowadzi Przemysław Gąsiorek) + EkoWarsztaty „Tworzymy raptularz alchemika” (prowadzi Alicja Skrudlik-Pilch). Wstęp wolny
21:00 - Wieczorne zwiedzanie kościoła parafialnego pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny oraz kościoła pw. św. Jana Kantego (prowadzi Janusz Kudłacik). ZBIÓRKA POD KOŚCIOŁEM! Wstęp wolny
 
Sala tradycji, Strzelnica w Kętach (ul. Krakowska 96)
Zwiedzanie: 16:30-19:30
Strzelnicę w Kętach na Kęckich Górach otwarto we wrześniu 1934 r. Był to obiekt wykorzystywany przez członków kęckiego Oddziału Związku Strzeleckiego. Patronował mu Józef Piłsudski. Dziś jest miejscem działania Grupy Operacyjnej im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty”.  Dzięki działalności i pasji jej członków budynek odzyskuje dawną świetność, a wewnątrz zorganizowano Salę Tradycji i ekspozycję poświęconą wojskowości. Wśród zbiorów znajdują się eksponaty związane z Wojskiem Polskim II RP m.in.: obiekty, dokumenty, fotografie, mundury, wyposażenie, pamiątki z misji zagranicznych, a także osobiste przedmioty zasłużonych osób, związane z upamiętnieniem ważnych wydarzeń historycznych. Na terenie strzelnicy zainstalowano w ostatnim czasie nowe obiekty. Grupa wzbogaciła się także o kolejne eksponaty – o wszystkim opowie kustosz tego miejsca i prezes całego stowarzyszenia st. sierż. rez. Zbigniew Kurnik. W trakcie Nocy Muzeów będzie można zakupić i posilić się prawdziwą wojskową grochówką.
 
Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich (ul. Rajska 4)
Zwiedzanie 18:00-21:00
Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia – Bł. Celinie z Chludzińskich Borzęckiej oraz jej córce, Czcigodnej Słudze Bożej Jadwidze. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie  klasztoru, odnosi się do Obrembszczyzny, rodzinnego majątku Borzęckich. Drugą salę podzielono na dwie części. W pierwszej znalazły się symbole drogi do założenia zakonu. Przez bramę z białymi łukami – alegorię ośmiu błogosławieństw – przechodzimy do trzeciej części ekspozycji, gdzie znajdują się pamiątki po Matkach Założycielkach. Zbiory i koncepcja ekspozycji swą niebanalnością zaskoczą zapewne nie tylko tych, których interesuje historia Kościoła Katolickiego.
18.30 - „O wysyłaniu pisania” - warsztaty z epistolografii (prowadzi: Alina Nowak). Zapisy do 10.05.2024 r. prowadzi Muzeum w Kętach, Rynek 16, tel. 33 845 31 07, sekretariat@muzeum.kety.pl
 
Muzeum Klasztorne u Franciszkanów (ul. Klasztorna 1)
Zwiedzanie 18:00-20:00
W pięknym, fundowanym na przełomie XVII i XVIII wieku przez chorążego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów, znajduje się Muzeum. To prywatna inicjatywa Rafała Piskorka, kolekcjonera, pasjonata historii, a przy okazji członka Towarzystwa Miłośników Kęt. Znajdziemy tutaj ponad czterysta dziewiętnastowiecznych figurek, kilkadziesiąt rzeźb, kadzielnice (najstarsze z XVIII wieku), monstrancje, kielichy mszalne, stare księgi, przykłady sztuki religijnej, użytkowej i ludowej. Eksponaty pochodzą z Polski, Czech, Austrii, Niemiec, Francji, Belgii a nawet z Japonii.
 
Do wszystkich miejsc wstęp bezpłatny!
 

„Na szlaku”. Wystawa z pierwszymi archeologicznymi odkryciami z terenu Kęt!
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego zaprasza na wystawę prezentującą pierwsze archeologiczne odkrycia z terenu Kęt. Otwarcie na inaugurację kęckiej Nocy Muzeów, 11 maja o godz. 16.00.

„Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia” – bo tak brzmi nazwa całego przedsięwzięcia – to efekty poszukiwań prowadzonych nad Sołą przez Tomasza Pudełko z Kóz. Pan Tomasz był jedną z czołowych postaci ważnego projektu prowadzonego przez Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej, a związanego z odnalezieniem skarbów z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza, jakiego kilka lat temu dokonano u stóp Beskidu Małego w Kobiernicach i Porąbce. W 2022 roku wystąpił o pozwolenie do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na podjęcie badań właśnie w Kętach.
Wystawa „Na szlaku...” organizowana przez kęckie Muzeum prezentuje zabytki archeologiczne związane głównie z funkcjonowaniem tzw. „starej drogi bielskiej”, która wiodła przez Kęty, a także z eksploatacją miejskiego lasu od średniowiecza aż po czasy nowożytne. Zwiedzający będą mogli zobaczyć ślady zbrojnego starcia, do jakiego mogło dojść tutaj w czasach św. Jana Kantego.
 – Chcieliśmy pokazać również, jak podróżowano w wiekach średnich i u progu epoki nowożytnej oraz jak mieszkańcy korzystali z nadanego im w pierwszych przywilejach bukowego lasu, zwanego Burgewaldem – mówi kuratorka wystawy Paula Wojewodzic. Obiektem, który przykuje uwagę, będzie zapewne tulejowa siekierka datowana na wczesną epokę żelaza (czyli licząca 2500 lat!).
Zbiory kęckiej placówki pozyskane od Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie uzupełniają także eksponaty wypożyczone z Muzeum Archeologicznego w Krakowie i Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Całość domykają kwestie związane z konserwacją zabytków oraz stanowisko dla młodszych odbiorców. – Do projektu zaprosiliśmy specjalistów w dziedzinie archeologii, a wystawie towarzyszy publikacja, którą będzie można u nas nabyć – dodaje dyrektor Muzeum w Kętach Łukasz Gieruszczak. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
 
 

„Na szlaku. Archeologiczne odkrycia z Kęt Podlesia”
Wystawa w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach 11 maja – 4 sierpnia 2024
WERNISAŻ: sobota 11 maja 2024, godz. 16.00 (Noc Muzeów, w programie: kuratorskie oprowadzenie, stoisko dla najmłodszych) – zwiedzanie wystawy do godz. 21.30.
Sala wystaw czasowych (I piętro), Rynek 16
Wstęp bezpłatny. Publikacja towarzysząca wystawie: 10,00 zł

 

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz również

Spacer przyciągnął tłumy
Co znaczy kirkut? Jak kęczanie wyznania mojżeszowego żegnali zmarłych? Jak powstał żydowski cmentarz w Kętach? Odpowiedzi na te i na inne pytania usłyszeli ci, którzy przybyli na organizowany przez Towarzystwo Miłośników Kęt spacer historyczny.
W czwartek spacer historyczny na cmentarz żydowski
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza 20 czerwca (czwartek) na spacer historyczny po cmentarzu żydowskim w Kętach. Wszystkich chętnych organizatorzy zapraszają o godz. 18.00. – Startujemy z parkingu w okolicy cmentarza przy ul. Kęckie Góry Północne – mówi Tadeusz Dryja, przewodniczący TMK, który będzie przewodnikiem w czasie spaceru.
Noc Muzeów w Kętach 2024 - moc atrakcji
Otwarcie wystawy, pokazy, warsztaty, historyczny spacer i cztery muzea! Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w tym roku atrakcji podczas kęckiej Nocy Muzeów nie zabraknie! Start w sobotę 11 maja o godz. 16.00 w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Warsztaty u Zmartwychwstanek. Zapraszamy
„O wysyłaniu pisania” – to tytuł warsztatów z epistolografii czyli praktycznej nauki pisania listów, na które zaprasza Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek (Muzeum Matek Założycielek).
Profesor Dariusz Nawrot opowie o wojnach napoleońskich
Profesor Uniwersytetu Śląskiego Dariusz Nawrot, wybitny badacz historii wojen napoleońskich na śląsko-małopolskim pograniczu będzie gościem kolejnego wykładu organizowanego przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 listopada o godz. 17.00 w ramach realizowanego projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowej w Kętach i okolicy w XIX wieku”.
​Święto Niepodległości w gminie Kęty a także w kęckich muzeach
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:00 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Witkowic. Zapraszają też kęckie muzea
Kwesta 2023. TMK poleca
​Jutro, w dniu Wszystkich Świętych, odbędzie się kolejna kwesta na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim Cmentarzu Komunalnym, organizowana tradycyjnie przez Towarzystwo Miłośników Kęt. Małych i dużych wolontariuszy z puszkami spotkać będzie można od 8:00 do 16:00 przy wszystkich bramach kęckiej nekropolii.
Wystawa Kęty - między sacrum a profanum
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wystawę „Kęty – między sacrum a profanum”. Jej otwarcie zaplanowano na 22 października czyli dzień inauguracji obchodów Roku Świętego Jana Kantego.
Dyżury historyczne Grupy Operacyjnej Kęty
Będzie można odwiedzić salę tradycji na "Kęckiej Strzelnicy". Grupa Operacyjna Kęty uruchamia właśnie dyżury. W czwartki od 16.00 do 17.30.
Wiek rewolucji. Dwa spotkania w dwóch muzeach
Wykłady, warsztaty, konkurs literacki z cennymi nagrodami. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach rozpoczyna realizację projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Na początek dwa wykłady w dwóch partnerskich muzeach: w Kętach i w Myślenicach.
Spotkanie i premiera Almanachu. TMK zaprasza
Kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy dwory i pałace w okolicach Kęt” oraz premiera nowego, 26. numeru „Almanachu Kęckiego”. To propozycje Towarzystwa Miłośników Kęt na drugą połowę czerwca. Zarząd TMK zaprasza na wydarzenia do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
​Noc Muzeów i moc atrakcji. Już 13 maja
Warsztaty łucznicze, zajęcia z obróbki ziarna i pieczenia podpłomyków, pokazy tańców dawnych, otwarcie wystawy artystycznej, spacer historyczny, a przede wszystkim – cztery obiekty do zwiedzania w gminie Kęty. Tegoroczna Noc Muzeów, którą zaplanowano na sobotę 13 maja, to mnóstwo atrakcji dla uczestników.
Najbliższe spotkania z historią w Kętach i nie tylko
Niedziela 23 kwietnia, wtorek 25 kwietnia i piątek 5 maja – to najbliższe spotkania z historią. Zapraszają Klub Riders on the Storm Bielany i Muzeum Motocykli z Duszą, Towarzystwo Miłośników Kęt oraz Grupa Operacyjna Kęty. Szczegóły na plakatach.
W przededniu autonomii. Spotkanie przy armacie
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 111 Spotkanie przy armacie. Gościem cyklu będzie dr hab. Krzysztof Ślusarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opowie mieszkańcach wsi Małopolski zachodniej – chłopach i ziemianach – oraz ich relacjach z mieszczanami w pierwszej połowie XIX wieku. Na spotkanie muzeum zaprasza nietypowo, bo w czwartek 13 kwietnia, o godz. 18.00.
Pomaganie przez zwiedzanie
W najbliższą niedzielę, 26 marca, po mszach w klasztorze OO. Franciszkanów o godz. 8.30, 10.00 i 12.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego, które prowadzi Rafał Piskorek. Zwiedzanie będzie połączone z kwestą na chorującą na SMA Zosię Pająk – cały dochód ze zwiedzania muzeum zostanie przekazany właśnie na ten cel. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji.
O Obronie Narodowej na Śląsku Cieszyńskim - Grupa Operacyjna zaprasza
Grupa Operacyjna „Kęty” zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Hutyrą – przedstawicielem Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Brawa i Broń”.
Śladami wspólnej przeszłości
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji.
Romantyczna gorączka - przyjdź na wykład
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie „Romantyczna gorączka. Powstańcy – Emigranci – Poeci – Lokalne wątki”.
Muzeum Matek założycielek zaprasza 7 stycznia
Ależ to dobra nowina! Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na zwiedzanie Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich przy ul. Rajskiej 4 w Kętach. Pomieszczenia, w których mieści się Muzeum, przeszły niedawno remont i będzie można je podziwiać w nowej odsłonie. Siostry zapraszają w sobotę 7 stycznia w godzinach 13.30-17.00. Polecamy!
Muzeum zaprasza na premierę publikacji o księstwie oświęcimskim
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim. Premiera publikacji połączona ze spotkaniem z autorem – Januszem Kudłacikiem, historykiem kęckiego Muzeum – już we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
Muzeum zaprasza na wystawę
​Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
Premiera nowej książki o przygodach Skarpetek w Kętach.... A przy okazji zwiedzanie Muzeum z latarką
Ponoć wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos. Tak twierdzą autorzy piątej części bestsellerowej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu Skarpetek, a o tym czy mają rację, będzie można przekonać się w czwartek 13 października! Z okazji premiery książki dobrze znanej młodszym czytelnikom (i zapewne ich rodzicom) Księgarnia TuCzyTam oraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na zajęcia czytelnicze, a potem na zwiedzanie ekspozycji w... ciemnościach! Spokojnie, każdy może zabrać ze sobą latarkę!
Grupa Operacyjna z niespodzianką na 11 listopada
Niespodzianka od Grupy Operacyjnej „Kęty” na 11 listopada. Będą mogli o tym przekonać się ci, którzy tego dnia odwiedzą kęcką strzelnicę w ramach cyklu „Spotkania z historią”. W sali tradycji będzie można obejrzeć elementy niemieckiego ciągnika pancernego RSO (Raupenschlepper Ost) z czasów II wojny światowej oraz jego model w skali 1:35.
Premiera książki Kęczanie
Księgarnia TuCzytam w Kętach oraz Pan Kazimierz Brzuska zapraszają na premierę książki „Kęczanie”, zawierającą biogramy zasłużonych kęczan. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek 14 października o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 4. Wydawcę i redaktora będzie można spotkać także podczas Jarmarku Świętojańskiego.
O Romerach z Inwałdu. TMK zaprasza na spotkanie
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza do Muzeum (Rynek) na drugie spotkanie poświęcone pałacom znajdujących się w okolicznych miejscowościach i ich dawnych mieszkańcach. We wtorek 18 października o godz. 18.00 o rodzinie Romerów z Inwałdu opowie Daria Rusin, historyczka i członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Remont w Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
​Informujemy, że Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich będzie zamknięte dla zwiedzających przynajmniej do końca listopada 2022 roku. Wszystko ze względu na prowadzony tam remont. Czekamy na ponowne otwarcie Muzeum – w nowej odsłonie.
Kwesta 2022 - zebrali 22 tysiące złotych
22 tysiące złotych! Tyle pieniędzy zebrali organizatorzy kwesty 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dochód Towarzystwo Miłośników Kęt przeznaczy oczywiście na ratowanie zabytków kęckiej nekropolii.
Święto niepodległości także z kęckimi Muzeami
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:15 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi. Najwięcej atrakcji będzie na kęckim Rynku w godz. 15.00-18.00. Ale warto też zwrócić uwagę, jak z okazji święta funkcjonują kęckie muzea.
Muzeum zaprasza na 107. Spotkanie przy armacie
Zwykli – Niezwykli. Z historii rodziny Dusików z Łęk-Zasola – to tytuł najbliższego 107. Spotkania przy armacie. Muzeum zaprasza na prelekcję Michała Jarnota z bielsko-bialskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 18.00, oczywiście do kamienicy Rynek 16.
Dwa spotkania z historią w najbliższych dniach
W najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe spotkania z historią. W Rynku 13 i w Muzeum. Zapraszają Grupa Operacyjna Kęty i kęckie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.
Wiek rewolucji: konkurs literacki i warsztaty
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wraz z partnerami zaprasza młodzież do udziału w konkursie literackim „Wiek patriotyzmu?”. To przedsięwzięcie kierowane do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
​Wykład i podsumowanie konkursu
We wtorek 7 listopada spotkanie z profesorem Dariuszem Nawrotem w kamienicy Rynek 13, a dwa dni później podsumowanie konkursu literackiego „Wiek patriotyzmu...?”. To ostatnie etapy realizowanego od sierpnia przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach projektu „Wiek rewolucji...” dofinansowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra.

belka-dolna
go up