belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Muzeum zaprasza na wystawę

Avatar
Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
Na ekspozycji, będzie można zobaczyć, jak zmieniała się moda ślubna na przestrzeni XX w., zarówno w kwestii sukien, jak i zawiadomień. Zwiedzający dowiedzą się także, co wypadało życzyć i podarować nowożeńcom na nową drogę życia. Wystawa powstała ze zbiorów Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach oraz zbiorów prywatnych mieszkańców Kęt i okolicy. Potrwa do końca grudnia.
Wszystkim zaangażowanym w pomoc serdecznie dziękujemy!


Wystawa czasowa „Ach, co to był za ślub”
11.10.2022 – 30.12.2022
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Sala wystaw czasowych (I p., Rynek 16)
Wstęp wolny


Wernisaż wtorek 11.10.2022, godz. 18.00Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar
Partnerem wernisażu jest PIEKARNIA PISKOREK

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz również

Pomaganie przez zwiedzanie
W najbliższą niedzielę, 26 marca, po mszach w klasztorze OO. Franciszkanów o godz. 8.30, 10.00 i 12.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego, które prowadzi Rafał Piskorek. Zwiedzanie będzie połączone z kwestą na chorującą na SMA Zosię Pająk – cały dochód ze zwiedzania muzeum zostanie przekazany właśnie na ten cel. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji.
O Obronie Narodowej na Śląsku Cieszyńskim - Grupa Operacyjna zaprasza
Grupa Operacyjna „Kęty” zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Hutyrą – przedstawicielem Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Brawa i Broń”.
Śladami wspólnej przeszłości
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji.
Romantyczna gorączka - przyjdź na wykład
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie „Romantyczna gorączka. Powstańcy – Emigranci – Poeci – Lokalne wątki”.
Muzeum Matek założycielek zaprasza 7 stycznia
Ależ to dobra nowina! Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na zwiedzanie Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich przy ul. Rajskiej 4 w Kętach. Pomieszczenia, w których mieści się Muzeum, przeszły niedawno remont i będzie można je podziwiać w nowej odsłonie. Siostry zapraszają w sobotę 7 stycznia w godzinach 13.30-17.00. Polecamy!
Muzeum zaprasza na premierę publikacji o księstwie oświęcimskim
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim. Premiera publikacji połączona ze spotkaniem z autorem – Januszem Kudłacikiem, historykiem kęckiego Muzeum – już we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
Muzeum zaprasza na wystawę
​Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
Premiera nowej książki o przygodach Skarpetek w Kętach.... A przy okazji zwiedzanie Muzeum z latarką
Ponoć wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos. Tak twierdzą autorzy piątej części bestsellerowej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu Skarpetek, a o tym czy mają rację, będzie można przekonać się w czwartek 13 października! Z okazji premiery książki dobrze znanej młodszym czytelnikom (i zapewne ich rodzicom) Księgarnia TuCzyTam oraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na zajęcia czytelnicze, a potem na zwiedzanie ekspozycji w... ciemnościach! Spokojnie, każdy może zabrać ze sobą latarkę!
Grupa Operacyjna z niespodzianką na 11 listopada
Niespodzianka od Grupy Operacyjnej „Kęty” na 11 listopada. Będą mogli o tym przekonać się ci, którzy tego dnia odwiedzą kęcką strzelnicę w ramach cyklu „Spotkania z historią”. W sali tradycji będzie można obejrzeć elementy niemieckiego ciągnika pancernego RSO (Raupenschlepper Ost) z czasów II wojny światowej oraz jego model w skali 1:35.
Premiera książki Kęczanie
Księgarnia TuCzytam w Kętach oraz Pan Kazimierz Brzuska zapraszają na premierę książki „Kęczanie”, zawierającą biogramy zasłużonych kęczan. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek 14 października o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 4. Wydawcę i redaktora będzie można spotkać także podczas Jarmarku Świętojańskiego.
O Romerach z Inwałdu. TMK zaprasza na spotkanie
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza do Muzeum (Rynek) na drugie spotkanie poświęcone pałacom znajdujących się w okolicznych miejscowościach i ich dawnych mieszkańcach. We wtorek 18 października o godz. 18.00 o rodzinie Romerów z Inwałdu opowie Daria Rusin, historyczka i członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Remont w Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
​Informujemy, że Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich będzie zamknięte dla zwiedzających przynajmniej do końca listopada 2022 roku. Wszystko ze względu na prowadzony tam remont. Czekamy na ponowne otwarcie Muzeum – w nowej odsłonie.
Kwesta 2022 - zebrali 22 tysiące złotych
22 tysiące złotych! Tyle pieniędzy zebrali organizatorzy kwesty 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dochód Towarzystwo Miłośników Kęt przeznaczy oczywiście na ratowanie zabytków kęckiej nekropolii.
Święto niepodległości także z kęckimi Muzeami
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:15 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi. Najwięcej atrakcji będzie na kęckim Rynku w godz. 15.00-18.00. Ale warto też zwrócić uwagę, jak z okazji święta funkcjonują kęckie muzea.
Muzeum zaprasza na 107. Spotkanie przy armacie
Zwykli – Niezwykli. Z historii rodziny Dusików z Łęk-Zasola – to tytuł najbliższego 107. Spotkania przy armacie. Muzeum zaprasza na prelekcję Michała Jarnota z bielsko-bialskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 18.00, oczywiście do kamienicy Rynek 16.
Dwa spotkania z historią w najbliższych dniach
W najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe spotkania z historią. W Rynku 13 i w Muzeum. Zapraszają Grupa Operacyjna Kęty i kęckie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.

belka-dolna
go up