belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Wydarzenia

​Wykład i podsumowanie konkursu
We wtorek 7 listopada spotkanie z profesorem Dariuszem Nawrotem w kamienicy Rynek 13, a dwa dni później podsumowanie konkursu literackiego „Wiek patriotyzmu...?”. To ostatnie etapy realizowanego od sierpnia przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach projektu „Wiek rewolucji...” dofinansowanego w ramach programu Patriotyzm Jutra.
Wiek rewolucji: konkurs literacki i warsztaty
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach wraz z partnerami zaprasza młodzież do udziału w konkursie literackim „Wiek patriotyzmu?”. To przedsięwzięcie kierowane do uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
Dwa spotkania z historią w najbliższych dniach
W najbliższym czasie czekają nas dwa ciekawe spotkania z historią. W Rynku 13 i w Muzeum. Zapraszają Grupa Operacyjna Kęty i kęckie Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego.
Muzeum zaprasza na 107. Spotkanie przy armacie
Zwykli – Niezwykli. Z historii rodziny Dusików z Łęk-Zasola – to tytuł najbliższego 107. Spotkania przy armacie. Muzeum zaprasza na prelekcję Michała Jarnota z bielsko-bialskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach we wtorek 22 listopada 2022 roku o godz. 18.00, oczywiście do kamienicy Rynek 16.
Święto niepodległości także z kęckimi Muzeami
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:15 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Nowej Wsi. Najwięcej atrakcji będzie na kęckim Rynku w godz. 15.00-18.00. Ale warto też zwrócić uwagę, jak z okazji święta funkcjonują kęckie muzea.
Kwesta 2022 - zebrali 22 tysiące złotych
22 tysiące złotych! Tyle pieniędzy zebrali organizatorzy kwesty 31 października i 1 listopada na cmentarzu komunalnym w Kętach. Dochód Towarzystwo Miłośników Kęt przeznaczy oczywiście na ratowanie zabytków kęckiej nekropolii.
Remont w Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
​Informujemy, że Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich będzie zamknięte dla zwiedzających przynajmniej do końca listopada 2022 roku. Wszystko ze względu na prowadzony tam remont. Czekamy na ponowne otwarcie Muzeum – w nowej odsłonie.
O Romerach z Inwałdu. TMK zaprasza na spotkanie
Towarzystwo Miłośników Kęt zaprasza do Muzeum (Rynek) na drugie spotkanie poświęcone pałacom znajdujących się w okolicznych miejscowościach i ich dawnych mieszkańcach. We wtorek 18 października o godz. 18.00 o rodzinie Romerów z Inwałdu opowie Daria Rusin, historyczka i członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.
Premiera książki Kęczanie
Księgarnia TuCzytam w Kętach oraz Pan Kazimierz Brzuska zapraszają na premierę książki „Kęczanie”, zawierającą biogramy zasłużonych kęczan. Spotkanie promocyjne odbędzie się w piątek 14 października o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 4. Wydawcę i redaktora będzie można spotkać także podczas Jarmarku Świętojańskiego.
Grupa Operacyjna z niespodzianką na 11 listopada
Niespodzianka od Grupy Operacyjnej „Kęty” na 11 listopada. Będą mogli o tym przekonać się ci, którzy tego dnia odwiedzą kęcką strzelnicę w ramach cyklu „Spotkania z historią”. W sali tradycji będzie można obejrzeć elementy niemieckiego ciągnika pancernego RSO (Raupenschlepper Ost) z czasów II wojny światowej oraz jego model w skali 1:35.
Premiera nowej książki o przygodach Skarpetek w Kętach.... A przy okazji zwiedzanie Muzeum z latarką
Ponoć wizyta w muzeum może być równie emocjonująca, co lot w kosmos. Tak twierdzą autorzy piątej części bestsellerowej serii o Niesamowitych przygodach dziesięciu Skarpetek, a o tym czy mają rację, będzie można przekonać się w czwartek 13 października! Z okazji premiery książki dobrze znanej młodszym czytelnikom (i zapewne ich rodzicom) Księgarnia TuCzyTam oraz Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają na zajęcia czytelnicze, a potem na zwiedzanie ekspozycji w... ciemnościach! Spokojnie, każdy może zabrać ze sobą latarkę!
Muzeum zaprasza na wystawę
​Może się wydawać, że sezon ślubny mamy już za sobą. Nic bardziej mylnego! Kęccy muzealnicy zapraszają na wystawę czasową „Ach, co to był za ślub”, na której opowiedzą o tradycjach i zwyczajach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa w Kętach i okolicy. Wernisaż wystawy 11 października o godz. 18.00.
Muzeum zaprasza na premierę publikacji o księstwie oświęcimskim
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na premierę nowego wydawnictwa: Ziemia obiecana? Średniowieczne osadnictwo w księstwie oświęcimskim. Premiera publikacji połączona ze spotkaniem z autorem – Januszem Kudłacikiem, historykiem kęckiego Muzeum – już we wtorek, 6 grudnia o godz. 18.00 w kamienicy Rynek 16.
Muzeum Matek założycielek zaprasza 7 stycznia
Ależ to dobra nowina! Siostry Zmartwychwstanki zapraszają na zwiedzanie Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celiny i Cz. Sł. B. Jadwigi Borzęckich przy ul. Rajskiej 4 w Kętach. Pomieszczenia, w których mieści się Muzeum, przeszły niedawno remont i będzie można je podziwiać w nowej odsłonie. Siostry zapraszają w sobotę 7 stycznia w godzinach 13.30-17.00. Polecamy!
Romantyczna gorączka - przyjdź na wykład
Gminna Biblioteka Publiczna im. Ambrożego Grabowskiego i Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zapraszają do kamienicy Rynek 13 – Miejsca Aktywności Mieszkańców na spotkanie „Romantyczna gorączka. Powstańcy – Emigranci – Poeci – Lokalne wątki”.
Śladami wspólnej przeszłości
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 109. Spotkanie przy armacie. Gośćmi cyklu będą: Jadwiga Janus z Andrychowa i Tadeusz Dryja z Kęt, którzy opowiedzą o społecznościach żydowskich swoich miast. Przedstawią początki i powody osadnictwa Izraelitów w Kętach oraz w Andrychowie, warunkach tego osadnictwa, codziennej egzystencji.
O Obronie Narodowej na Śląsku Cieszyńskim - Grupa Operacyjna zaprasza
Grupa Operacyjna „Kęty” zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Hutyrą – przedstawicielem Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego „Brawa i Broń”.
Pomaganie przez zwiedzanie
W najbliższą niedzielę, 26 marca, po mszach w klasztorze OO. Franciszkanów o godz. 8.30, 10.00 i 12.00 będzie możliwość zwiedzania Muzeum Klasztornego, które prowadzi Rafał Piskorek. Zwiedzanie będzie połączone z kwestą na chorującą na SMA Zosię Pająk – cały dochód ze zwiedzania muzeum zostanie przekazany właśnie na ten cel. Zachęcamy Państwa do udziału w akcji.
W przededniu autonomii. Spotkanie przy armacie
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejne, 111 Spotkanie przy armacie. Gościem cyklu będzie dr hab. Krzysztof Ślusarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a opowie mieszkańcach wsi Małopolski zachodniej – chłopach i ziemianach – oraz ich relacjach z mieszczanami w pierwszej połowie XIX wieku. Na spotkanie muzeum zaprasza nietypowo, bo w czwartek 13 kwietnia, o godz. 18.00.
Najbliższe spotkania z historią w Kętach i nie tylko
Niedziela 23 kwietnia, wtorek 25 kwietnia i piątek 5 maja – to najbliższe spotkania z historią. Zapraszają Klub Riders on the Storm Bielany i Muzeum Motocykli z Duszą, Towarzystwo Miłośników Kęt oraz Grupa Operacyjna Kęty. Szczegóły na plakatach.
​Noc Muzeów i moc atrakcji. Już 13 maja
Warsztaty łucznicze, zajęcia z obróbki ziarna i pieczenia podpłomyków, pokazy tańców dawnych, otwarcie wystawy artystycznej, spacer historyczny, a przede wszystkim – cztery obiekty do zwiedzania w gminie Kęty. Tegoroczna Noc Muzeów, którą zaplanowano na sobotę 13 maja, to mnóstwo atrakcji dla uczestników.
Spotkanie i premiera Almanachu. TMK zaprasza
Kolejne spotkanie z cyklu „Poznajemy dwory i pałace w okolicach Kęt” oraz premiera nowego, 26. numeru „Almanachu Kęckiego”. To propozycje Towarzystwa Miłośników Kęt na drugą połowę czerwca. Zarząd TMK zaprasza na wydarzenia do Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach.
Wiek rewolucji. Dwa spotkania w dwóch muzeach
Wykłady, warsztaty, konkurs literacki z cennymi nagrodami. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach rozpoczyna realizację projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowych w Kętach i okolicy w XIX wieku” dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Na początek dwa wykłady w dwóch partnerskich muzeach: w Kętach i w Myślenicach.
Dyżury historyczne Grupy Operacyjnej Kęty
Będzie można odwiedzić salę tradycji na "Kęckiej Strzelnicy". Grupa Operacyjna Kęty uruchamia właśnie dyżury. W czwartki od 16.00 do 17.30.
Wystawa Kęty - między sacrum a profanum
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na wystawę „Kęty – między sacrum a profanum”. Jej otwarcie zaplanowano na 22 października czyli dzień inauguracji obchodów Roku Świętego Jana Kantego.
Kwesta 2023. TMK poleca
​Jutro, w dniu Wszystkich Świętych, odbędzie się kolejna kwesta na rzecz renowacji i konserwacji zabytkowych obiektów, znajdujących się na kęckim Cmentarzu Komunalnym, organizowana tradycyjnie przez Towarzystwo Miłośników Kęt. Małych i dużych wolontariuszy z puszkami spotkać będzie można od 8:00 do 16:00 przy wszystkich bramach kęckiej nekropolii.
​Święto Niepodległości w gminie Kęty a także w kęckich muzeach
Świętowanie rozpocznie się o godz. 8:00 na kęckim Rynku przy akompaniamencie orkiestry dętej z Witkowic. Zapraszają też kęckie muzea
Profesor Dariusz Nawrot opowie o wojnach napoleońskich
Profesor Uniwersytetu Śląskiego Dariusz Nawrot, wybitny badacz historii wojen napoleońskich na śląsko-małopolskim pograniczu będzie gościem kolejnego wykładu organizowanego przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w Miejscu Aktywności Mieszkańców Rynek 13. Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 listopada o godz. 17.00 w ramach realizowanego projektu „Wiek rewolucji. Lokalne kształtowanie się postaw patriotycznych i tożsamości narodowej w Kętach i okolicy w XIX wieku”.
Warsztaty u Zmartwychwstanek. Zapraszamy
„O wysyłaniu pisania” – to tytuł warsztatów z epistolografii czyli praktycznej nauki pisania listów, na które zaprasza Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek (Muzeum Matek Założycielek).

belka-dolna
go up