belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach

Bł. Celinie i Cz. Sł. B. Jadwidze Borzęckich. Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Kętach

Avatar

Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia – Bł. Celinie z Chludzińskich Borzęckiej oraz jej córce, Czcigodnej Słudze Bożej Jadwidze. Autorem projektu był plastyk Maciej Radnicki. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie klasztoru, odnosi się do Obrembszczyzny, rodzinnego majątku Borzęckich. Uwagę przykuwają zdjęcia, fisharmonia oraz leżanka Matki założycielki, na której zmarła 26 października 1913 roku. Drugą salę podzielono na dwie części. W pierwszej z nich znalazły się symbole drogi do założenia zakonu – jest tu portret o. Piotra Semenenki, ówczesnego generała Zmartwychwstańców, z którym Matki: Celina i Jadwiga spotykały się w Rzymie, czy stuła ofiarowana przez papieża Leona XIII. Przez bramę z białymi łukami – alegorię ośmiu błogosławieństw – przechodzimy do trzeciej części ekspozycji: wzrok przykuwają pamiątki po Matce Jadwidze (m.in. jej habit), również gablota z narzędziami pokutnymi, a inna – z wotami wdzięczności za otrzymane łaski uproszone za wstawiennictwem bł. Celiny Borzęckiej. Zachował się ręcznie haftowany ornat użyty w czasie poświęcenia kaplicy w 1894 r. czy pianino – dar od wielkiej „przyjaciółki” i dobrodzejki zakonu, Gabrieli Wrotnowskiej z Łęk, pierwszej Siostry Zjednoczonej.

Muzeum łączy w sobie niezwykłe pamiątki związane z założycielkami zgromadzenia i ich działalnością na przełomie XIX i XX wieku z opowieścią o niezwykłych czasach oraz atmosferą tamtych lat. Koncepcją i niebanalnością zaskoczy zapewne nie tylko tych, których interesuje historia Kościoła Katolickiego.
 
Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach Bł. Celinie i Cz. Sł. B. Jadwidze Borzęckich
 (Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Kętach)
32-650 Kęty, ul. Rajska 4
ZWIEDZANIE TYLKO PO WCZEŚNIEJSZYM KONTAKCIE: archiwumcrkety@gmail.com
https://siostryzmartwychwstanki.pl/kety/
Facebook Zgromadzenia - kliknij/muzea info

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz na mapie

Multimedia związane z tym miejscem

Zobacz również

Izba Pamięci Bohaterów Monte Cassino
„Muzeum” z długimi tradycjami. Historia Izby sięga bowiem roku 1973, kiedy to patronami szkoły zostali Bohaterowie spod Monte Cassino, a plutonowy Alojzy Czarkowski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przekazał pamiątki z czasów walk za Ojczyznę i Europę. W ślad za nim poszli inni kombatanci: porucznik Edward Chucher, kapitan Stanisław Jura, porucznik Edmund Wilkosz i inni.
Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach
W zabytkowej kamienicy Rynek 16 mieści się Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Pierwszą część wystawy stałej kęckiego muzeum zajmuje ekspozycja historyczna. Znajdują się tutaj muzealia obrazujące dzieje Kęt. A miasto może pochwalić się bogatą historią. Prawa miejskie Kęty uzyskały przed 1277 r.
Muzeum Klasztorne w Kętach
W pięknym, fundowanym na przełomie XVII i XVIII wieku przez chorążego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów, znajduje się Muzeum. To prywatna inicjatywa Rafała Piskorka, kolekcjonera, pasjonata historii, a przy okazji członka Towarzystwa Miłośników Kęt.
Muzeum Motocykli z Duszą
Muzeum Motocykli z Duszą znajduje się w podziemiach kęckiego Domu Kultury. Prowadzi je klub Riders on the Storm, który powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych w Bielanach (formalnie jako data założenia podawany jest rok 2001)
Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia – Bł. Celinie z Chludzińskich Borzęckiej oraz jej córce, Czcigodnej Słudze Bożej Jadwidze. Autorem projektu był plastyk Maciej Radnicki. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie klasztoru, odnosi się do Obrembszczyzny, rodzinnego majątku Borzęckich.
Sala Tradycji w Strzelnicy
Sala tradycji prowadzona przez Grupę Operacyjną im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty” znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Kęt – kęckiej Strzelnicy. Budynek strzelnicy ukończono w 1934 roku, a na otwarciu obiektu zjawiło się mnóstwo mieszkańców na czele z ówczesnym burmistrzem Edwardem Zajączkiem. Obecny był także kapitan Ludwik Skrzyczyński, oficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich – jednostki mocno zaangażowanej w powstanie strzelnicy. Tej patronował Józef Piłsudski, a obiekt służył członkom kęckiego Związku Strzeleckiego.

belka-dolna
go up