belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Muzeum Klasztorne w Kętach

w Klasztorze OO. Reformatów Franciszkanów

Avatar

W pięknym, fundowanym na przełomie XVII i XVIII wieku przez chorążego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów, znajduje się Muzeum. To prywatna inicjatywa Rafała Piskorka, kolekcjonera, pasjonata historii, a przy okazji członka Towarzystwa Miłośników Kęt. Znajdziemy tutaj ponad czterysta dziewiętnastowiecznych figurek, kilkadziesiąt rzeźb, kadzielnice (najstarsze z XVIII wieku), monstrancje, kielichy mszalne, stare księgi, przykłady sztuki religijnej, użytkowej i ludowej. Eksponaty pochodzą z Polski, Czech, Austrii, Niemiec, Francji, Belgii a nawet z odległej Japonii.

Alina Świeży-Sobel w „Gościu Niedzielnym” tak pisała o tym Muzeum: „Wśród ustawionych w oszklonych gablotach, czy na fisharmoniach setek figur, głównie drewnianych i porcelanowych, widać wyraźnie, jak ważną orędowniczką jest Matka Boża, zwłaszcza z Lourdes, ale też innych europejskich sanktuariów. Jest również MB Szkaplerzna czy Nieustającej Pomocy. Figury z Lourdes pochodzą z niemal całej Europy. Jest i piękna Madonna z Podlasia, i rzeźby Matki Bożej, które wyszły spod dłuta twórców ludowych z różnych regionów. Zwraca uwagę figura Maryi z Dzieciątkiem Jezus na ręku, z przytuloną u Jej kolan postacią św. Jana Chrzciciela. W różnych figurkach pojawia się też popularne w rodzinach Praskie Dzieciątko Jezus, są też liczne anioły, ale i rzadsze figury, m.in. św. Anny Samotrzeciej, św. Tomasza. Wśród porcelanowych figur św. Franciszka zwraca uwagę odmienna w barwie postać świętego, wykonana z gliny pochodzącej z Asyżu. W okazały obrazie pojawia się na wystawie popularna we Włoszech św. Rozalia, która schroniła się w grocie”.
 
Muzeum Klasztorne w Kętach (w Klasztorze OO. Reformatów Franciszkanów)
32-650 Kęty, ul. Klasztorna 1
Tel. 602 644 303
Facebook kęckiego klasztoru - kliknij
 
INFORMACJA O ZWIEDZANIU:
Muzeum otwarte w wybrane niedziele po mszy św. o godz. 10.00 i 12.00
  muzea info

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz na mapie

Multimedia związane z tym miejscem

Zobacz również

Izba Pamięci Bohaterów Monte Cassino
„Muzeum” z długimi tradycjami. Historia Izby sięga bowiem roku 1973, kiedy to patronami szkoły zostali Bohaterowie spod Monte Cassino, a plutonowy Alojzy Czarkowski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przekazał pamiątki z czasów walk za Ojczyznę i Europę. W ślad za nim poszli inni kombatanci: porucznik Edward Chucher, kapitan Stanisław Jura, porucznik Edmund Wilkosz i inni.
Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach
W zabytkowej kamienicy Rynek 16 mieści się Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Pierwszą część wystawy stałej kęckiego muzeum zajmuje ekspozycja historyczna. Znajdują się tutaj muzealia obrazujące dzieje Kęt. A miasto może pochwalić się bogatą historią. Prawa miejskie Kęty uzyskały przed 1277 r.
Muzeum Klasztorne w Kętach
W pięknym, fundowanym na przełomie XVII i XVIII wieku przez chorążego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów, znajduje się Muzeum. To prywatna inicjatywa Rafała Piskorka, kolekcjonera, pasjonata historii, a przy okazji członka Towarzystwa Miłośników Kęt.
Muzeum Motocykli z Duszą
Muzeum Motocykli z Duszą znajduje się w podziemiach kęckiego Domu Kultury. Prowadzi je klub Riders on the Storm, który powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych w Bielanach (formalnie jako data założenia podawany jest rok 2001)
Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia – Bł. Celinie z Chludzińskich Borzęckiej oraz jej córce, Czcigodnej Słudze Bożej Jadwidze. Autorem projektu był plastyk Maciej Radnicki. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie klasztoru, odnosi się do Obrembszczyzny, rodzinnego majątku Borzęckich.
Sala Tradycji w Strzelnicy
Sala tradycji prowadzona przez Grupę Operacyjną im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty” znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Kęt – kęckiej Strzelnicy. Budynek strzelnicy ukończono w 1934 roku, a na otwarciu obiektu zjawiło się mnóstwo mieszkańców na czele z ówczesnym burmistrzem Edwardem Zajączkiem. Obecny był także kapitan Ludwik Skrzyczyński, oficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich – jednostki mocno zaangażowanej w powstanie strzelnicy. Tej patronował Józef Piłsudski, a obiekt służył członkom kęckiego Związku Strzeleckiego.

belka-dolna
go up