belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (Rynek 16)

Avatar

W zabytkowej kamienicy Rynek 16 mieści się Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Pierwszą część wystawy stałej kęckiego muzeum zajmuje ekspozycja historyczna. Znajdują się tutaj muzealia obrazujące dzieje Kęt. A miasto może pochwalić się bogatą historią. Prawa miejskie Kęty uzyskały przed 1277 r. Najstarsze kęckie muzealia pochodzą z wykopalisk archeologicznych i są to wytwory z okresu halsztackiego (VIII-V w. p n. e.).

Kęty były prężnym ośrodkiem rzemiosła. Na ekspozycji prezentowane są skrzynie cechowe, w których przechowywano księgi, pieczęcie i inne cenne przedmioty należące do tutejszych cechów rzemieślniczych. Część sali poświęcona została sztuce sakralnej i wyposażeniu kościołów  funkcjonujących  w Kętach na przestrzeni wieków. Po 1772 r. Kęty znalazły się w granicach Monarchii Habsburgów. Z okresu zaborów zachował się dokument wydany przez kancelarię cesarza Franciszka II z 1793 r., w którym potwierdzono dotychczasowe przywileje. Ważną część wystawy stałej stanowią pamiątki związane z pobytem I Brygady Legionów Polskich w Kętach zimą 1915 r. W muzeum prezentowane są także dokumenty i fotografie z okresu obu wojen światowych. Uzupełnienie kolekcji stanowią pochodzące z XVIII w. armatki miejskie, tzw. „wiwatówki”. Kolejna sala podzielona została na dwie części. W pierwszej eksponowane jest wyposażenie niewielkiego salonu mieszczańskiego. Wśród eksponatów znajdują się kanapa oraz berżera w stylu Ludwika Filipa z połowy XIX w., wykonane z drewna
czereśniowego. Na kredensach ustawione są drobne przedmioty codziennego użytku. W tej części ekspozycji prezentowane są także zabytkowe zabawki wykonane ręcznie przez miejscowych rzemieślników  oraz wiklinowy wózek dziecięcy z końca XIX w. Salonik stanowi przestrzeń dla niewielkiej galerii. Prezentowane są w niej obrazy mieszczan, wśród nich portret burmistrza Antoniego Hałatka namalowany przez Józefa Pochwalskiego. W galerii znajdują się też widoki miasta wykonane techniką olejną, jednym z nich jest obraz znanego malarza Jana Grabowskiego. Po drugiej stronie we wnęce zaaranżowane zostało wnętrze atelier fotograficznego z pierwszej połowy XX wieku. Oprócz sprzętu fotograficznego prezentowane są tutaj zdjęcia i karty pocztowe przedstawiające Kęty i mieszkańców miasta. Uzupełnieniem tej części wystawy stałej jest ekran, na którym prezentowane są zbiory fotograficzne muzeum.

W ostatniej sali eksponowane są zbiory etnograficzne. Są to relikty pochodzące z XIX, jak i XX wieku. Zobaczymy tam wyposażenie izby wiejskiej z Kęt i okolicy. Odnajdziemy sprzęty domowe oraz eksponaty związane z obróbką i przygotowaniem jedzenia; tj. cedzaki, drewniane miarki, faski na masło, naczynia gliniane i kamionkowe oraz oryginalne formy do pieczenia i zdobienia pieczywa. Swą uwagę warto skupić na naczyniach glinianych pochodzących z lokalnych ośrodków garncarskich. Bardzo ciekawym eksponatem jest min. dzban gliniany zdobiony ornamentami odciskanymi ze stempelków tzn. medalionem z wizerunkiem Matki Boskiej i winietką z napisem „Pamiątka z Kalwaryi”. Dalej zobaczymy podstawowe narzędzia rolnicze takie jak: pług, brona, sierp, kosa i cep, które stanowiły wyposażenie nawet najuboższego gospodarstwa. Rodziny rzadko mogły sobie pozwolić na bardziej skomplikowane urządzenia, jak np. sieczkarnię prezentowaną na ekspozycji. Ponieważ Kęty miały charakter rzemieślniczo-rolniczy zaprezentowano w tej sali m.in. warsztat szewski. W gablocie prezentowane są stroje kobiece typu laskiego, noszone przez mieszkanki regionu jeszcze w czasach powojennych XX w. Strój ten to tradycyjny ubiór noszony przez miejscową ludność. Kobiecy strój laski składał się z płóciennej półhalki i koszuli, spódnicy z lajbikiem, zapaski oraz wierzchniego okrycia zwanego „jaklą”. Mężatki okrywały głowy chustkami z płótna, wełny lub jedwabiu. Ruchoma makieta młyna wodnego zwanego „Sewerynówką” zlokalizowanego na Kęckich Górach Południowych jest tu najmłodszym eksponatem w zestawieniu z pozostałymi dziewiętnastowiecznymi eksponatami służącymi do obróbki ziaren.
 
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Adres: 32-650 Kęty, Rynek 16
tel. 33 845 31 05
 
www.muzeum.kety.pl
muzeum@muzeum.kety.pl
Facbook Muzeum - kliknij
 
INFORMACJE O ZWIEDZANIU:
Wtorek: 10.00-15.00
Środa: 10.00-15.00
Czwartek: 12.00-17.00
Piątek: 10.00-15.00
Niedziela: 10.00-14.00

Bilety: Normalny – 5 PLN, Ulgowy – 2,50 PLN; w niedzielę wstęp bezpłatnymuzea info

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz na mapie

Zobacz również

Izba Pamięci Bohaterów Monte Cassino
„Muzeum” z długimi tradycjami. Historia Izby sięga bowiem roku 1973, kiedy to patronami szkoły zostali Bohaterowie spod Monte Cassino, a plutonowy Alojzy Czarkowski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przekazał pamiątki z czasów walk za Ojczyznę i Europę. W ślad za nim poszli inni kombatanci: porucznik Edward Chucher, kapitan Stanisław Jura, porucznik Edmund Wilkosz i inni.
Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach
W zabytkowej kamienicy Rynek 16 mieści się Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Pierwszą część wystawy stałej kęckiego muzeum zajmuje ekspozycja historyczna. Znajdują się tutaj muzealia obrazujące dzieje Kęt. A miasto może pochwalić się bogatą historią. Prawa miejskie Kęty uzyskały przed 1277 r.
Muzeum Klasztorne w Kętach
W pięknym, fundowanym na przełomie XVII i XVIII wieku przez chorążego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów, znajduje się Muzeum. To prywatna inicjatywa Rafała Piskorka, kolekcjonera, pasjonata historii, a przy okazji członka Towarzystwa Miłośników Kęt.
Muzeum Motocykli z Duszą
Muzeum Motocykli z Duszą znajduje się w podziemiach kęckiego Domu Kultury. Prowadzi je klub Riders on the Storm, który powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych w Bielanach (formalnie jako data założenia podawany jest rok 2001)
Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia – Bł. Celinie z Chludzińskich Borzęckiej oraz jej córce, Czcigodnej Słudze Bożej Jadwidze. Autorem projektu był plastyk Maciej Radnicki. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie klasztoru, odnosi się do Obrembszczyzny, rodzinnego majątku Borzęckich.
Sala Tradycji w Strzelnicy
Sala tradycji prowadzona przez Grupę Operacyjną im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty” znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Kęt – kęckiej Strzelnicy. Budynek strzelnicy ukończono w 1934 roku, a na otwarciu obiektu zjawiło się mnóstwo mieszkańców na czele z ówczesnym burmistrzem Edwardem Zajączkiem. Obecny był także kapitan Ludwik Skrzyczyński, oficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich – jednostki mocno zaangażowanej w powstanie strzelnicy. Tej patronował Józef Piłsudski, a obiekt służył członkom kęckiego Związku Strzeleckiego.

belka-dolna
go up