belka-gorna
Szlak kęckich muzeów
icon search Szukaj w serwisie
logotyp

Izba Pamięci Bohaterów Monte Cassino

(Szkoła Podstawowa nr 2 w Kętach)

Avatar


„Muzeum” z długimi tradycjami. Historia Izby sięga bowiem roku 1973, kiedy to patronami szkoły zostali Bohaterowie spod Monte Cassino, a plutonowy Alojzy Czarkowski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przekazał pamiątki z czasów walk za Ojczyznę i Europę. W ślad za nim poszli inni kombatanci: porucznik Edward Chucher, kapitan Stanisław Jura, porucznik Edmund Wilkosz i inni. Tak powstała kolekcja mundurów, odznaczeń, nieśmiertelników, zdjęć, dokumentów – eksponatów upamiętniających czasy II wojny światowej i niezwykłego poświęcenia ludzi związanych z ziemią kęcką. Uwagę przykuwają również urny, w których znajduje się ziemia spod Monte Cassino, Loretto, Ankony, Lenino, Katynia, Racławic i innych miejsc martyrologii.

Izba Pamięci nawiązuje przede wszystkim do historii bitwy o Monte Cassino w 1944 roku. Trwające blisko pięć miesięcy zmagania Aliantów z Niemcami w tym rejonie w czasie kampanii włoskiej przeszły do jednych z najbardziej krwawych i bezlitosnych w historii. Szkoła, a w szczególności znajdująca się na jej terenie Izba – której opiekunem jest Bożena Talaga-Krzysiak – próbuje przywróci pamięć o bohaterach 2 Korpusu Polskiego. Ale znajdujące się w „muzeum” prawie trzy tysiące eksponatów tworzą niezwykłą opowieść nie tylko o żołnierzach gen. Władysława Andersa, ale i o męstwie wszystkich biorących udział w bojach, jak i o samym dramacie II wojny światowej. Chlubą kolekcji są mundury żołnierskie: mundur lotnika przekazany przez kapitana Stanisława Jurę, dwa mundury tzw. „battledress”, mundur letni płk. Stefana Soboniewskiego  i mundur galowy  kpt. Tomasza Romańskiego z Krakowa. W kronikach i albumach dokumentujących działalność szkolnego muzeum znajdują się pamiątkowe wpisy: kard. Franciszka Macharskiego, plut. Emila Czecha (który zagrał hejnał krakowski po zdobyciu Monte Cassino) gen. Antoniego Richezza z Włoch, biskupa Romana Pindla, gości z USA, Anglii, Włoch, Kanady, Holandii.

Izba Pamięci Bohaterów Monte Cassino
Adres: ul. Stanisława Wyspiańskiego 1, 32-650 Kęty (budynek SP nr 2 w Kętach)
Media społecznościowe izby - kliknij

INFORMACJE O ZWIEDZANIU:
Muzeum niedostępne. Izbę można zwiedzać okazjonalnie, np. podczas święta szkoły. muzea info

Galeria zdjęć z tego miejsca

Zobacz na mapie

Zobacz również

Izba Pamięci Bohaterów Monte Cassino
„Muzeum” z długimi tradycjami. Historia Izby sięga bowiem roku 1973, kiedy to patronami szkoły zostali Bohaterowie spod Monte Cassino, a plutonowy Alojzy Czarkowski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, przekazał pamiątki z czasów walk za Ojczyznę i Europę. W ślad za nim poszli inni kombatanci: porucznik Edward Chucher, kapitan Stanisław Jura, porucznik Edmund Wilkosz i inni.
Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach
W zabytkowej kamienicy Rynek 16 mieści się Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Pierwszą część wystawy stałej kęckiego muzeum zajmuje ekspozycja historyczna. Znajdują się tutaj muzealia obrazujące dzieje Kęt. A miasto może pochwalić się bogatą historią. Prawa miejskie Kęty uzyskały przed 1277 r.
Muzeum Klasztorne w Kętach
W pięknym, fundowanym na przełomie XVII i XVIII wieku przez chorążego krakowskiego Andrzeja Żydowskiego klasztorze OO. Franciszkanów Reformatów, znajduje się Muzeum. To prywatna inicjatywa Rafała Piskorka, kolekcjonera, pasjonata historii, a przy okazji członka Towarzystwa Miłośników Kęt.
Muzeum Motocykli z Duszą
Muzeum Motocykli z Duszą znajduje się w podziemiach kęckiego Domu Kultury. Prowadzi je klub Riders on the Storm, który powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych w Bielanach (formalnie jako data założenia podawany jest rok 2001)
Muzeum Pamiątek po Matkach Założycielkach
Powstałe w 1991 roku Muzeum skupia się na życiu i działalności założycielek zgromadzenia – Bł. Celinie z Chludzińskich Borzęckiej oraz jej córce, Czcigodnej Słudze Bożej Jadwidze. Autorem projektu był plastyk Maciej Radnicki. Pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzi się przez drzwi przy furcie klasztoru, odnosi się do Obrembszczyzny, rodzinnego majątku Borzęckich.
Sala Tradycji w Strzelnicy
Sala tradycji prowadzona przez Grupę Operacyjną im. 3 Kompanii Obrony Narodowej „Kęty” znajduje się w jednym z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Kęt – kęckiej Strzelnicy. Budynek strzelnicy ukończono w 1934 roku, a na otwarciu obiektu zjawiło się mnóstwo mieszkańców na czele z ówczesnym burmistrzem Edwardem Zajączkiem. Obecny był także kapitan Ludwik Skrzyczyński, oficer 3 Pułku Strzelców Podhalańskich – jednostki mocno zaangażowanej w powstanie strzelnicy. Tej patronował Józef Piłsudski, a obiekt służył członkom kęckiego Związku Strzeleckiego.

belka-dolna
go up